Nichicon LNC2H682MSEJ
LNC2H682MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNC2H682MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNC2H682MSEJ.pdf
Availability of LNC2H682MSEJ
QUANTITY
LNC2H682MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2H682MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNC2H682MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNC
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.827" (148.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2H682MSEJ
Related LinksLNC2H6, LNC2H682MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2H682MSEJ Details Description
Related parts for LNC2H682MSEJ
IDC CABLE - HKR60H/AE60M/HPL60H datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RED/Y-G/RED SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
032 EURO TYPE B RECEPT BL ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf