Nichicon LNC2V123MSEH
LNC2V123MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNC2V123MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNC2V123MSEH.pdf
Availability of LNC2V123MSEH
QUANTITY
LNC2V123MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2V123MSEH
Internal Part NumberEIS-LNC2V123MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNC
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)6.220" (158.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2V123MSEH
Related LinksLNC2V1, LNC2V123MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2V123MSEH Details Description
Related parts for LNC2V123MSEH
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS DL SR 30AU datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf