Nichicon LNC2V183MSEJ
LNC2V183MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNC2V183MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNC2V183MSEJ.pdf
Availability of LNC2V183MSEJ
QUANTITY
LNC2V183MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2V183MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNC2V183MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.614" (168.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2V183MSEJ
Related LinksLNC2V1, LNC2V183MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2V183MSEJ Details Description
Related parts for LNC2V183MSEJ
CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SP3T 12CSP datasheet.pdf
IC DATA GENERATOR/MULTI 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE E 10POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 5V 300MA OUT datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf