Nichicon LNC2V682MSEH
LNC2V682MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNC2V682MSEH
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNC2V682MSEH.pdf
Availability of LNC2V682MSEH
QUANTITY
LNC2V682MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2V682MSEH
Internal Part NumberEIS-LNC2V682MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.7A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2V682MSEH
Related LinksLNC2V6, LNC2V682MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2V682MSEH Details Description
Related parts for LNC2V682MSEH
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
IC CODEC-FILTER PCM 5V 20-SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.5A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN DSUB 26POS M HD R/A .350 datasheet.pdf