Delta Electronics LNE-12V185WAAA
LNE-12V185WAAA picture photo
Mfg. Part Number
LNE-12V185WAAA
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 12V 185W
Datasheet Download
LNE-12V185WAAA.pdf
Availability of LNE-12V185WAAA
QUANTITY
LNE-12V185WAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of LNE-12V185WAAA
Internal Part NumberEIS-LNE-12V185WAAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Power Supplies UL Cert
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLNE Series of LED Drivers
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLNE-185W
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)185W
Voltage - Isolation3.85kV (3850V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency91.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.66" L x 2.68" W x 1.53" H (220.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCB, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNE-12V185WAAA
Related LinksLNE-12V, LNE-12V185WAAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
LNE-12V185WAAA Details Description
Related parts for LNE-12V185WAAA
ADM34T/AE34G/ADM34T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-DFN datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SOIC datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN DSUB CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE SI4757 HEAD UNIT datasheet.pdf
CABLE FANOUT EXPANDER KIT datasheet.pdf
14P CST100 SHRD HDR ASSY W/PEG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf