Delta Electronics LNE-24V120WAAA
LNE-24V120WAAA picture photo
Mfg. Part Number
LNE-24V120WAAA
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 24V 120W
Datasheet Download
LNE-24V120WAAA.pdf
Availability of LNE-24V120WAAA
QUANTITY
LNE-24V120WAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of LNE-24V120WAAA
Internal Part NumberEIS-LNE-24V120WAAA
FamilyLED Supplies
SeriesLNE-120W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
Voltage - Isolation3.85kV (3850V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.66" L x 2.68" W x 1.53" H (220.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNE-24V120WAAA
Related LinksLNE-24V, LNE-24V120WAAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
LNE-24V120WAAA Details Description
Related parts for LNE-24V120WAAA
SWITCH PUSH DPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SI4206 datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 272-BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf