Delta Electronics LNE-36V120WAAA
LNE-36V120WAAA picture photo
Mfg. Part Number
LNE-36V120WAAA
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 36V 120W
Datasheet Download
LNE-36V120WAAA.pdf
Availability of LNE-36V120WAAA
QUANTITY
LNE-36V120WAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of LNE-36V120WAAA
Internal Part NumberEIS-LNE-36V120WAAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Power Supplies UL Cert
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLNE Series of LED Drivers
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLNE-120W
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)3.4A
Power (Watts)120W
Voltage - Isolation3.85kV (3850V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.66" L x 2.68" W x 1.53" H (220.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCB, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNE-36V120WAAA
Related LinksLNE-36V, LNE-36V120WAAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
LNE-36V120WAAA Details Description
Related parts for LNE-36V120WAAA
RES SMD 1.91K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 3/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
5MM TRI-LEAD CABLE ASSY datasheet.pdf