Panasonic Electronic Components LNJ414K84RA
LNJ414K84RA picture photo
Mfg. Part Number
LNJ414K84RA
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER 0603 SMD
Datasheet Download
LNJ414K84RA.pdf
Availability of LNJ414K84RA
QUANTITY
LNJ414K84RA Order Process
Ship out your order
Specifications of LNJ414K84RA
Internal Part NumberEIS-LNJ414K84RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLNJyyy Series 06/Nov/2014
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorAmber
Lens Color-
Lens Transparency-
Millicandela Rating26mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak595nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device PackageUSS Type LED
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNJ414K84RA
Related LinksLNJ41, LNJ414K84RA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
LNJ414K84RA Details Description
Related parts for LNJ414K84RA
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 500E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 41.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP AGC LNA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 84A TO-220AB datasheet.pdf
AM63240Q01 ADAPT BODY datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf