Nichicon LNK2G153MSEJ
LNK2G153MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNK2G153MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNK2G153MSEJ.pdf
Availability of LNK2G153MSEJ
QUANTITY
LNK2G153MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2G153MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNK2G153MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNK
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34.8A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)7.480" (190.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2G153MSEJ
Related LinksLNK2G1, LNK2G153MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2G153MSEJ Details Description
Related parts for LNK2G153MSEJ
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 420-430MHZ 76" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf