Nichicon LNK2G272MSEG
LNK2G272MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LNK2G272MSEG
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNK2G272MSEG.pdf
Availability of LNK2G272MSEG
QUANTITY
LNK2G272MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2G272MSEG
Internal Part NumberEIS-LNK2G272MSEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.8A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.543" (90.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2G272MSEG
Related LinksLNK2G2, LNK2G272MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2G272MSEG Details Description
Related parts for LNK2G272MSEG
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 6 POS 5.08MM PITCH datasheet.pdf
CONN MINI D RECPT 14POS VERT T/H datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HDR 80POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf