Nichicon LNK2G472MSEH
LNK2G472MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNK2G472MSEH
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNK2G472MSEH.pdf
Availability of LNK2G472MSEH
QUANTITY
LNK2G472MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2G472MSEH
Internal Part NumberEIS-LNK2G472MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.331" (110.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2G472MSEH
Related LinksLNK2G4, LNK2G472MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2G472MSEH Details Description
Related parts for LNK2G472MSEH
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
DSUB-MA-CR-CON.AWG24-28;PL3;LR10 datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 55-80 A/T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf