Nichicon LNK2H103MSEJ
LNK2H103MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNK2H103MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNK2H103MSEJ.pdf
Availability of LNK2H103MSEJ
QUANTITY
LNK2H103MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2H103MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNK2H103MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNK
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)9.252" (235.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2H103MSEJ
Related LinksLNK2H1, LNK2H103MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2H103MSEJ Details Description
Related parts for LNK2H103MSEJ
VARISTOR 22V 0603 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-C-532-I2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf