Nichicon LNK2V123MSEJ
LNK2V123MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNK2V123MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNK2V123MSEJ.pdf
Availability of LNK2V123MSEJ
QUANTITY
LNK2V123MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2V123MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNK2V123MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNK
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.4A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.906" (150.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2V123MSEJ
Related LinksLNK2V1, LNK2V123MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2V123MSEJ Details Description
Related parts for LNK2V123MSEJ
TRIMMER 1K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 140POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 92MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LENS ARRAY RND 7POS 40MM CLEAR datasheet.pdf