Nichicon LNK2W682MSEH
LNK2W682MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNK2W682MSEH
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNK2W682MSEH.pdf
Availability of LNK2W682MSEH
QUANTITY
LNK2W682MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2W682MSEH
Internal Part NumberEIS-LNK2W682MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.7A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)6.102" (155.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2W682MSEH
Related LinksLNK2W6, LNK2W682MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2W682MSEH Details Description
Related parts for LNK2W682MSEH
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM NPN-NO SHIELD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245L-2-0170L 05000C SFTY EDG datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 50 V datasheet.pdf