Nichicon LNR1H334MSE
LNR1H334MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNR1H334MSE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
LNR1H334MSE.pdf
Availability of LNR1H334MSE
QUANTITY
LNR1H334MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNR1H334MSE
Internal Part NumberEIS-LNR1H334MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNR
PackagingBulk
Capacitance330000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.811" (173.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNR1H334MSE
Related LinksLNR1H, LNR1H334MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNR1H334MSE Details Description
Related parts for LNR1H334MSE
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
78K0 KX1 IECUBE 30P SSOP T-TYPE datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 20-16AWG CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 530MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE MLT HEAVY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 41POS .3MM datasheet.pdf