Littelfuse LNRK012.T
LNRK012.T picture photo
Mfg. Part Number
LNRK012.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 12A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK012.T.pdf
Availability of LNRK012.T
QUANTITY
LNRK012.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK012.T
Internal Part NumberEIS-LNRK012.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLNRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current12A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK012.T
Related LinksLNRK, LNRK012.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK012.T Details Description
Related parts for LNRK012.T
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive, Backlight 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 7.4DIA X 65MM datasheet.pdf
300MM OD RED LED LINELIGHT datasheet.pdf
RES 619K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AMPCTMTAMP-INHDR-VBLU4P datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf