Littelfuse Q2006N4RP
Q2006N4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006N4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 6A TO263
Datasheet Download
Q2006N4RP.pdf
Availability of Q2006N4RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006N4RP
Internal Part NumberEIS-Q2006N4RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006N4RP
Related LinksQ200, Q2006N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006N4RP Details Description
Related parts for Q2006N4RP
CONN BACKSHELL DB15 PLST GRY datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 72POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD VOUT 44-SSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
STK600 LQFP SOCKET CARD AVR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf