Littelfuse LNRK012.T
LNRK012.T picture photo
Mfg. Part Number
LNRK012.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 12A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK012.T.pdf
Availability of LNRK012.T
QUANTITY
LNRK012.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK012.T
Internal Part NumberEIS-LNRK012.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLNRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current12A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK012.T
Related LinksLNRK, LNRK012.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK012.T Details Description
Related parts for LNRK012.T
FIXED IND 5.6NH 430MA 230 MOHM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR24S/AE24G/HKR24S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CPM WHEEL 12X1X5" 9A MED datasheet.pdf
M4000 SIG HDR 1-MOD 5R P/F EXT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
RES SMD 16.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH RF SPDT TSLP6-4 datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf