Littelfuse LNRK250.X
LNRK250.X picture photo
Mfg. Part Number
LNRK250.X
Brief Description
FUSE 250A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK250.X.pdf
Availability of LNRK250.X
QUANTITY
LNRK250.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK250.X
Internal Part NumberEIS-LNRK250.X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current250A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.343" Dia x 8.626" L (59.50mm x 219.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK250.X
Related LinksLNRK, LNRK250.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK250.X Details Description
Related parts for LNRK250.X
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Signage 10-MSOP-EP datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf