ECS Inc. International ECS-18-13-1
ECS-18-13-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-18-13-1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 1.8432MHz 30ppm 13pF 750 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-18-13-1.pdf
Availability of ECS-18-13-1
QUANTITY
ECS-18-13-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-18-13-1
Internal Part NumberEIS-ECS-18-13-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency1.8432MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance13pF
ESR (Equivalent Series Resistance)750 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-18-13-1
Related LinksECS-1, ECS-18-13-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-18-13-1 Details Description
Related parts for ECS-18-13-1
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.62V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V GN datasheet.pdf