Nichicon LNT1H223MSE
LNT1H223MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNT1H223MSE
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
LNT1H223MSE.pdf
Availability of LNT1H223MSE
QUANTITY
LNT1H223MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNT1H223MSE
Internal Part NumberEIS-LNT1H223MSE
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.268" (83.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNT1H223MSE
Related LinksLNT1H, LNT1H223MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNT1H223MSE Details Description
Related parts for LNT1H223MSE
IC 2.5V PWR SUPPLY MON 16-SOIC datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LENS TRANSPARENT ROUND GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 11UH 25% datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1-HEADER 2LD 6" datasheet.pdf