Nichicon LNX2H332MSEH
LNX2H332MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNX2H332MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNX2H332MSEH.pdf
Availability of LNX2H332MSEH
QUANTITY
LNX2H332MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2H332MSEH
Internal Part NumberEIS-LNX2H332MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNX
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.4A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.236" (133.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2H332MSEH
Related LinksLNX2H3, LNX2H332MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2H332MSEH Details Description
Related parts for LNX2H332MSEH
RES 866 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 490MA 1.15 OHM datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .050" R/A 30AU datasheet.pdf
SPLICE IN-LINE CRIMP RED TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
30 AWG 75 OHM FLEX COAX CABLE 25 datasheet.pdf