Nichicon LNX2J272MSEJ
LNX2J272MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNX2J272MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 630V SCREW
Datasheet Download
LNX2J272MSEJ.pdf
Availability of LNX2J272MSEJ
QUANTITY
LNX2J272MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2J272MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNX2J272MSEJ
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating630V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.6A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2J272MSEJ
Related LinksLNX2J2, LNX2J272MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2J272MSEJ Details Description
Related parts for LNX2J272MSEJ
VARISTOR 558V 70KA CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 66A SPEZ datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf