Nichicon LNX2V122MSEF
LNX2V122MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V122MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V122MSEF.pdf
Availability of LNX2V122MSEF
QUANTITY
LNX2V122MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V122MSEF
Internal Part NumberEIS-LNX2V122MSEF
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)2.874" (73.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V122MSEF
Related LinksLNX2V1, LNX2V122MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V122MSEF Details Description
Related parts for LNX2V122MSEF
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT RLRPNGR 1M CABLE datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf