Nichicon LNX2V152MSEF
LNX2V152MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V152MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V152MSEF.pdf
Availability of LNX2V152MSEF
QUANTITY
LNX2V152MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V152MSEF
Internal Part NumberEIS-LNX2V152MSEF
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.268" (83.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V152MSEF
Related LinksLNX2V1, LNX2V152MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V152MSEF Details Description
Related parts for LNX2V152MSEF
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf