Nichicon LNX2V332MSEF
LNX2V332MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V332MSEF
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V332MSEF.pdf
Availability of LNX2V332MSEF
QUANTITY
LNX2V332MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V332MSEF
Internal Part NumberEIS-LNX2V332MSEF
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V332MSEF
Related LinksLNX2V3, LNX2V332MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V332MSEF Details Description
Related parts for LNX2V332MSEF
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANS LL 6-UDFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 10LFCSP datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/7-07 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf