Nichicon LNY2W122MSEF
LNY2W122MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNY2W122MSEF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNY2W122MSEF.pdf
Availability of LNY2W122MSEF
QUANTITY
LNY2W122MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2W122MSEF
Internal Part NumberEIS-LNY2W122MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNY
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)2.953" (75.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2W122MSEF
Related LinksLNY2W1, LNY2W122MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2W122MSEF Details Description
Related parts for LNY2W122MSEF
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 10A 125V datasheet.pdf