Vishay/Dale RCP0505B50R0GEB
RCP0505B50R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B50R0GEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B50R0GEB.pdf
Availability of RCP0505B50R0GEB
QUANTITY
RCP0505B50R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B50R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B50R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B50R0GEB
Related LinksRCP0505, RCP0505B50R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B50R0GEB Details Description
Related parts for RCP0505B50R0GEB
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
PLUG INLINE 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
5M POWER CABLE FOR EC-G02 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
150UF 16V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf