| Internal Part Number | EIS-LO 543B-BWDW-24-0-20-BULK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Jan/2010 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Orange | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 4450mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.95mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 26° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | 606nm | |
| Wavelength - Peak | 610nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 9.00mm | |