OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LO T776-Q2T1-24-Z
LO T776-Q2T1-24-Z picture photo
Mfg. Part Number
LO T776-Q2T1-24-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Datasheet Download
LO T776-Q2T1-24-Z.pdf
Availability of LO T776-Q2T1-24-Z
QUANTITY
LO T776-Q2T1-24-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LO T776-Q2T1-24-Z
Internal Part NumberEIS-LO T776-Q2T1-24-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating222.5mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant606nm
Wavelength - Peak610nm
Features-
Package / Case2-SMD, Z-Bend
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LO T776-Q2T1-24-Z
Related LinksLO T776-, LO T776-Q2T1-24-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LO T776-Q2T1-24-Z Details Description
Related parts for LO T776-Q2T1-24-Z
DIODE ZENER 15V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.4A 4WLCSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.48UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN OUTER TERMINAL datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM SIM ROLLER LVR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf