Bel Fuse Inc. LOK4801-2R
LOK4801-2R picture photo
Mfg. Part Number
LOK4801-2R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 50W
Datasheet Download
LOK4801-2R.pdf
Availability of LOK4801-2R
QUANTITY
LOK4801-2R Order Process
Ship out your order
Specifications of LOK4801-2R
Internal Part NumberEIS-LOK4801-2R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher LOK4000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.3kV (4300V)
Efficiency82%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.47" L x 1.50" W x 3.54" H (113.6mm x 38.0mm x 90.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, NEMKO, TUV
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LOK4801-2R
Related LinksLOK48, LOK4801-2R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LOK4801-2R Details Description
Related parts for LOK4801-2R
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
ADAPTER QUICKWRITER 4GANG 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 80A D-61-8 datasheet.pdf
4UF 200V 7.14X23.81 AXI datasheet.pdf