Bel Fuse Inc. LOK4801-2R
LOK4801-2R picture photo
Mfg. Part Number
LOK4801-2R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 50W
Datasheet Download
LOK4801-2R.pdf
Availability of LOK4801-2R
QUANTITY
LOK4801-2R Order Process
Ship out your order
Specifications of LOK4801-2R
Internal Part NumberEIS-LOK4801-2R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher LOK4000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.3kV (4300V)
Efficiency82%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.47" L x 1.50" W x 3.54" H (113.6mm x 38.0mm x 90.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, NEMKO, TUV
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LOK4801-2R
Related LinksLOK48, LOK4801-2R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LOK4801-2R Details Description
Related parts for LOK4801-2R
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 280A SOT-227B datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 BLD 2X8 STGY D16 datasheet.pdf
CONN SKT STR COMPL FLATPAQ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf