NKK Switches LP0125CMKW015DB
LP0125CMKW015DB picture photo
Mfg. Part Number
LP0125CMKW015DB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LP0125CMKW015DB.pdf
Availability of LP0125CMKW015DB
QUANTITY
LP0125CMKW015DB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP0125CMKW015DB
Internal Part NumberEIS-LP0125CMKW015DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLP01 Series, Cert of Compliance
Featured ProductLP01 Series Pushbutton Switches
Pushbutton Switches
3D ModelLP0125CMKW015DB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP01
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 17.30mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP0125CMKW015DB
Related LinksLP0125C, LP0125CMKW015DB Datasheet, NKK Switches Distributor
LP0125CMKW015DB Details Description
Related parts for LP0125CMKW015DB
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7677 datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PP 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 18K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 6" datasheet.pdf