C&K Components LP02C21T203Q
LP02C21T203Q picture photo
Mfg. Part Number
LP02C21T203Q
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
LP02C21T203Q.pdf
Availability of LP02C21T203Q
QUANTITY
LP02C21T203Q Order Process
Ship out your order
Specifications of LP02C21T203Q
Internal Part NumberEIS-LP02C21T203Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesLP
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSnap on Cap
Actuator Length9.55mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Features-
Actuator MaterialAcetal, Glass Filled
Switch Travel-
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP02C21T203Q
Related LinksLP02C2, LP02C21T203Q Datasheet, C&K Components Distributor
LP02C21T203Q Details Description
Related parts for LP02C21T203Q
CAP TANT 3.3UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 4K 28PLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.2A SOT54 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM/NEUTRAL WHT 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 7.7UH 5.5A 21 MOHM SMD datasheet.pdf