CTS Electronic Components LP060F35IDT
LP060F35IDT picture photo
Mfg. Part Number
LP060F35IDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 6.000000MHZ SMD
Datasheet Download
LP060F35IDT.pdf
Availability of LP060F35IDT
QUANTITY
LP060F35IDT Order Process
Ship out your order
Specifications of LP060F35IDT
Internal Part NumberEIS-LP060F35IDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency60MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP060F35IDT
Related LinksLP060, LP060F35IDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
LP060F35IDT Details Description
Related parts for LP060F35IDT
IC SGL-SLT PC CRDBUS CTLR 144BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W MONO 36WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 20 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 9V datasheet.pdf
IC ATTEN 1DB LSB DIE datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 1MM FH 64POS datasheet.pdf