| Internal Part Number | EIS-LP0701LG-G | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 3,300 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 16.5V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 700mA (Tj) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.5 Ohm @ 300mA, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 250pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.5W | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |