E-Switch LP11OA1TBSWW
LP11OA1TBSWW picture photo
Mfg. Part Number
LP11OA1TBSWW
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V
Datasheet Download
LP11OA1TBSWW.pdf
Availability of LP11OA1TBSWW
QUANTITY
LP11OA1TBSWW Order Process
Ship out your order
Specifications of LP11OA1TBSWW
Internal Part NumberEIS-LP11OA1TBSWW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelLP11OA1TBSxx.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP11
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, White/White
Illumination Voltage (Nominal)3.3 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP11OA1TBSWW
Related LinksLP11OA, LP11OA1TBSWW Datasheet, E-Switch Distributor
LP11OA1TBSWW Details Description
Related parts for LP11OA1TBSWW
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 440A TO244AB datasheet.pdf
CONN RECEPT R/A 50POS 4-40 SCSI datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 36POS 3A datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LL 6.35/07/90V 5.0 SN BK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf