NKK Switches YB15KKW01-2CF02-JB
YB15KKW01-2CF02-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15KKW01-2CF02-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15KKW01-2CF02-JB.pdf
Availability of YB15KKW01-2CF02-JB
QUANTITY
YB15KKW01-2CF02-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15KKW01-2CF02-JB
Internal Part NumberEIS-YB15KKW01-2CF02-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15KKW01-2CF02-JB
PCN Design/SpecificationYB Series Forward Voltage 8/25/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15KKW01-2CF02-JB
Related LinksYB15KKW01, YB15KKW01-2CF02-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15KKW01-2CF02-JB Details Description
Related parts for YB15KKW01-2CF02-JB
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 28VC TSLP2-18 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf