Cornell Dubilier Electronics LP152M200H4P3
LP152M200H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP152M200H4P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LP152M200H4P3.pdf
Availability of LP152M200H4P3
QUANTITY
LP152M200H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP152M200H4P3
Internal Part NumberEIS-LP152M200H4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)134 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP152M200H4P3
Related LinksLP152M, LP152M200H4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP152M200H4P3 Details Description
Related parts for LP152M200H4P3
IDC CABLE - MSC14K/MC14F/MSC14K datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED OSLON SSL 640NM 80 SMD datasheet.pdf
UPPER CLAMP datasheet.pdf
139AXB2 ACTUATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf