Cornell Dubilier Electronics LP181M250C3P3
LP181M250C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP181M250C3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LP181M250C3P3.pdf
Availability of LP181M250C3P3
QUANTITY
LP181M250C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP181M250C3P3
Internal Part NumberEIS-LP181M250C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current686mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP181M250C3P3
Related LinksLP181M, LP181M250C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP181M250C3P3 Details Description
Related parts for LP181M250C3P3
BOX ABS BLACK 4.13"L X 2.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 100POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 9.5X22X28MM datasheet.pdf
IC MAC CTLR 1PORT ETH 100-LBGA datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 310A TO200AB datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf