Cornell Dubilier Electronics LP182M200H9P3
LP182M200H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP182M200H9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LP182M200H9P3.pdf
Availability of LP182M200H9P3
QUANTITY
LP182M200H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP182M200H9P3
Internal Part NumberEIS-LP182M200H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP182M200H9P3
Related LinksLP182M, LP182M200H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP182M200H9P3 Details Description
Related parts for LP182M200H9P3
SSD 12GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TSSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 16QSOP datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/POUCH 10PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR M 891/1 M /K 10% datasheet.pdf
635 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V THRU HOLE datasheet.pdf