Copal Electronics LP1S-16S-209-Z
LP1S-16S-209-Z picture photo
Mfg. Part Number
LP1S-16S-209-Z
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LP1S-16S-209-Z.pdf
Availability of LP1S-16S-209-Z
QUANTITY
LP1S-16S-209-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LP1S-16S-209-Z
Internal Part NumberEIS-LP1S-16S-209-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons
Standard Package25
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP
PackagingTube
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP1S-16S-209-Z
Related LinksLP1S-16, LP1S-16S-209-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
LP1S-16S-209-Z Details Description
Related parts for LP1S-16S-209-Z
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CARBON 22 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERMITE datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf