Cornell Dubilier Electronics LP222M050A5P3
LP222M050A5P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP222M050A5P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LP222M050A5P3.pdf
Availability of LP222M050A5P3
QUANTITY
LP222M050A5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP222M050A5P3
Internal Part NumberEIS-LP222M050A5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)151 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP222M050A5P3
Related LinksLP222M, LP222M050A5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP222M050A5P3 Details Description
Related parts for LP222M050A5P3
CABLE D-SUB - HMU09H/AE09M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP6 4.7" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 25.27MM datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf