Pulse Electronics Corporation LP24-100B27
LP24-100B27 picture photo
Mfg. Part Number
LP24-100B27
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE
Datasheet Download
LP24-100B27.pdf
Availability of LP24-100B27
QUANTITY
LP24-100B27 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP24-100B27
Internal Part NumberEIS-LP24-100B27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLow Profile Plug-In
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary-
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 200mA, Series 100mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max)16.51mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP24-100B27
Related LinksLP24-, LP24-100B27 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
LP24-100B27 Details Description
Related parts for LP24-100B27
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 200MA DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 4K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 15K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf