Cornell Dubilier Electronics LP271M200A1P3
LP271M200A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP271M200A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LP271M200A1P3.pdf
Availability of LP271M200A1P3
QUANTITY
LP271M200A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP271M200A1P3
Internal Part NumberEIS-LP271M200A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP271M200A1P3
Related LinksLP271M, LP271M200A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP271M200A1P3 Details Description
Related parts for LP271M200A1P3
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN CAP FOR 1K-1E-1L RCPT datasheet.pdf
KIT EVALUATION P9165 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 1100MM datasheet.pdf