Cornell Dubilier Electronics LP272M100H9P3
LP272M100H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP272M100H9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LP272M100H9P3.pdf
Availability of LP272M100H9P3
QUANTITY
LP272M100H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP272M100H9P3
Internal Part NumberEIS-LP272M100H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP272M100H9P3
Related LinksLP272M, LP272M100H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP272M100H9P3 Details Description
Related parts for LP272M100H9P3
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 1" X 5YD datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf