ON Semiconductor LP2950CDT-3.3G
LP2950CDT-3.3G picture photo
Mfg. Part Number
LP2950CDT-3.3G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A DPAK
Datasheet Download
LP2950CDT-3.3G.pdf
Availability of LP2950CDT-3.3G
QUANTITY
LP2950CDT-3.3G Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2950CDT-3.3G
Internal Part NumberEIS-LP2950CDT-3.3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C