Vishay/Dale RN65C9091FRE6
RN65C9091FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9091FRE6
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9091FRE6.pdf
Availability of RN65C9091FRE6
QUANTITY
RN65C9091FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9091FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C9091FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C9091FRE6
Related LinksRN65C9, RN65C9091FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C9091FRE6 Details Description
Related parts for RN65C9091FRE6
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
ATMEL SYNARIO VHDL SYNTHESIS OPT datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 168POS HISPEED STR SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X5R 0603 datasheet.pdf