ON Semiconductor LP2951ACDM-3.3RG
LP2951ACDM-3.3RG picture photo
Mfg. Part Number
LP2951ACDM-3.3RG
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A MICRO8
Datasheet Download
LP2951ACDM-3.3RG.pdf
Availability of LP2951ACDM-3.3RG
QUANTITY
LP2951ACDM-3.3RG Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951ACDM-3.3RG
Internal Part NumberEIS-LP2951ACDM-3.3RG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond 08/May/2013
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device PackageMicro8™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951ACDM-3.3RG
Related LinksLP2951AC, LP2951ACDM-3.3RG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LP2951ACDM-3.3RG Details Description
Related parts for LP2951ACDM-3.3RG
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 56A DPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C 12-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 900MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-3 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf