Texas Instruments LP2951ACSD-3.3/NOPB
LP2951ACSD-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2951ACSD-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8WSON
Datasheet Download
LP2951ACSD-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2951ACSD-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2951ACSD-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951ACSD-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2951ACSD-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951ACSD-3.3/NOPB
Related LinksLP2951ACS, LP2951ACSD-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2951ACSD-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2951ACSD-3.3/NOPB
IC ADC 16BIT 1.25MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FRONT ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf
SHROUD UL98 600A NON-F 4P datasheet.pdf